Pogosto zastavljena vprašanja
Spodaj so zbrana nekatera najbolj pogosta vprašanja v zvezi s polnjenjem električnih vozil in uporabo polnilnih postaj. S klikom na vprašanje se prikaže odgovor, ki vas zanima. Vprašanja (in odgovori nanje) so redno ažurirana, tako da lahko služijo uporabnikom kot najhitrejši vir osnovnih informacij o polnjenju. Če bi želeli tudi sami prispevati k bazi vprašanj in odgovorov, nam pišite na info@polni.si.
+ Kakšna vozila lahko polnim? So električna vozila že naprodaj v Sloveniji?
|
Na polnilnih postajah se lahko polnijo vsa priključna električna vozila, ki so skladna s standardom IEC-61851. To vključuje praktično vsa serijsko proizvedena priključna hibridna vozila in popolnoma električna vozila ter tista predelana električna vozila, ki so pridobila ustrezno homologacijo.
V Sloveniji je naprodaj že kar nekaj električnih in priključnih hibridnih osebnih avtomobilov. Med prve spadajo različne izpeljave vozila Mitsubishi i-MiEV (Peugeot iOn,Citroën C-Zero), pri drugih pa trenutno prednjači Opel Ampera. Kmalu lahko pričakujemo tudi prihod več električnih modelov iz Renaulta in Toyotinega priključnega hibrida Prius Plug-in. Na trgu je tudi precejšnje število manjših električnih vozil, predvsem električnih koles in skuterjev. V Sloveniji je pravnim in fizičnim osebam pri nakupu ali predelavi električnega avtomobila na voljo tudi do 5.000€ subvencije Eko sklada.
|
|
+ Za uporabo polnilne postaje potrebujem identifikacijsko kartico. Kje in kako jo lahko dobim?
|
Večina javnih polnilnih postaj pred uporabo zahteva prijavo oziroma identifikacijo uporabnika. Za njihovo uporabo morate predhodno skleniti pogodbo s ponudnikom storitve polnjenja, ki nudi svoje storitve na dotičnih postajah. Po podpisu pogodbe vam bo ponudnik izdal pametno identifikacijsko kartico ali omogočil SMS identifikacijo. Več o tem lahko preberete v zavihku Postani uporabnik.
|
|
+ V moji bližini ni nobene javne polnilne postaje. Ali to pomeni, da ne morem uporabljati električnega vozila?
|
Vsak uporabnik električnega vozila ceni bližino dostopnih javnih postaj. Vendar pa imajo današnji električni avtomobili že dovolj dosega, da lahko uporabnik brez skrbi poišče primerno postajo in se pripelje do nje, četudi ta ni v njegovi neposredni bližini. Obenem velja poudariti, da se velika večina polnjenja električnih vozil izvaja na domačih polnilnih postajah, ki so ponavadi vgrajene v garažah uporabnikov. Načrtovanje dodatnih polnjenj na javnih polnilnih postajah pa je s pomočjo portala Polni.si hitro in enostavno.
|
|
+ Kako uporabljam javne polnilne postaje?
|
Polnilne postaje so proizvedene in postavljene v skladu s strogimi varnostnimi zahtevami, vseeno pa gre za visokonapetostne naprave, s katerimi morajo uporabniki rokovati previdno in v skladu s priporočili proizvajalca.
Polnilne postaje so namenjene izključno polnjenju ustreznih električnih vozil. Pri polnjenju se smejo uporabljati le ustrezni kabli primerne dolžine. Različne vtičnice na polnilnih postajah zahtevajo različne polnilne kable, ki omogočajo priklop vozila. Nekatere polnilne postaje (predvsem tiste, ki omogočajo hitro polnjenje z enosmernim tokom) imajo polnilni kabel že vgrajen v postaji. Uporabnikom priporočamo, da pred uporabo polnilne postaje dobro preverijo njene karakteristike in se pozanimajo o tehničnih zahtevah (ustrezni usmerniki in polnilni kabli na strani vozila), ki morajo biti izpolnjene za varno polnjenje vozila.
Glede na način uporabe polnilnih postaj ločimo dve vrsti postaj:
|
+ postaje, na katerih ni potrebna predhodna identifikacija uporabnika
|
Polnilne postaje brez zahtevane identifikacije uporabnika (t.i. "Plug&Charge" oz. "Priključi&Polni" postaje) so enostavne za uporabo, a ne omogočajo drugih funkcionalnosti poleg samega polnjenja. Za pričetek polnjenja uporabnik preprosto priklopi svoj polnilni kabel v postajo in vozilo. Ko je ustrezni fizični stik med vozilom in postajo vzpostavljen, se polnjenje avtomatsko prične. Upravljavci polnilnih postaj se lahko odločijo za različne načine obračunavanja storitve, ki niso vezani na identifikacijo uporabnika. Trenutno je polnjenje na večini tovrstnih postaj pri nas brezplačno - predvidoma bo tako ostalo tudi v bodoče.
|
|
+ postaje, ki zahtevajo predhodno identifikacijo uporabnika
|
Za polnjenje na teh postajah se mora uporabnik pred začetkom polnjenja nujno identificirati. Identifikacija uporabniku omogoča naprednejše storitve, kot sta npr. spremljanje poteka polnjenja v realnem času in možnost rezervacije izbrane polnilne postaje. Identifikacija je potrebna tudi za preprečevanje neavtoriziranega dostopa do postaje ter omogočanje enostavnega plačevanja storitve polnjenja.
Uporabnik se lahko identificira na dva načina:
-
z uporabo SMS storitve, kjer sledi navodilom, s katerimi je opremljena postaja,
-
z uporabo brezkontaktne identifikacijske kartice, ki jo uporabniku izda njegov ponudnik storitve polnjenja.
Za uporabo SMS identifikacije je praviloma potrebno poslati kratko sporočilo (SMS) na številko, navedeno na polnilni postaji. Pri tem je potrebno navesti oznako polnilne postaje in številko izbrane vtičnice, kot je razloženo v navodilih, s katerimi je opremljena polnilna postaja. Po prejemu povratnega sporočila s potrditvijo uspešne identifikacije uporabnik lahko prične s polnjenjem.
Identifikacija z uporabo kartice je hitra in enostavna. Uporabnik približa svojo kartico čitalcu kartic, ki je jasno označen na polnilni postaji. O uspešni identifikaciji je obveščen z zvočnim signalom in ustreznim besedilom na LCD zaslonu polnilne postaje. V nekaterih primerih je potrebno kartico pridržati ob čitalcu nekaj sekund, da lahko čitalec uspešno prebere kartico. Za prekinitev polnjenja zadostuje, če uporabnik ponovno približa kartico čitalcu ali preprosto izklopi polnilni kabel.
Način pridobitve identifikacijske kartice ali registracije mobilne številke se lahko razlikuje med različnimi ponudniki storitve polnjenja. Če še niste pridobili identifikacijske kartice ali registrirali svoje mobilne številke, se obrnite na svojega izbranega ponudnika storitve polnjenja oziroma na njegovo informacijsko pisarno.
|
|
|
+ Kako poteka polnjenje?
|
Uporabnik preko spletnega portala Polni.si ali informacijskega sistema v vozilu poišče najbližjo prosto polnilno postajo, na kateri njegovo vozilo lahko polni. Polnilno postajo lahko tudi rezervira. Ko prispe do postaje, se uporabnik najprej identicifira s pomočjo identifikacijske kartice ali SMS sporočila. V primeru, da je polnilno postajo prej rezerviral, ga ta že čaka na uporabo. Po identifikaciji in uspešno priključenem kablu se lahko prične polnjenje.
Upravljavec polnilne infrastrukture preko centra upravljanja spremlja pravilno delovanje polnilne postaje. V center upravljanja se pošiljajo statusi polnjenja in dogodki, ki nastanejo med potekom polnjenja. Med polnjenjem se v center upravljanja in naprej proti sistemu Polni.si prenašajo podatki o trenutnem statusu polnilne postaje, porabljeni energiji, itd.
Uporabnik zaključi polnjenje tako, da enostavno izključi kabel iz vtičnice. Še bolje pa je, da se uporabnik odjavi, kar pomeni, da izključi svoje vozilo v breznapetostnem stanju. Po končanem polnjenju se v center upravljanja prenesejo obračunski podatki.
|
|
+ Kako dolgo traja povprečno polnjenje?
|
Dolžina polnjenja je odvisna od več dejavnikov, predvsem od polnilne moči in trenutne stopnje izpraznjenosti baterije. Na najhitrejših postajah, ki omogočajo polnjenje z enosmernim (DC) tokom, je prazna baterija povprečnega električnega avtomobila zadosti napolnjena v manj kot pol ure. S hitrim (trifaznim AC) polnjenjem se baterija napolni v nekaj urah, počasno (enofazno AC) polnjenje pa lahko traja tudi do 8 ur, zato je najbolj priporočljivo za domačo uporabo, še posebej v nočnem času.
Praksa je pokazala, da vozniki večinoma polnijo vozila, kadarkoli lahko to enostavno storijo, in ne le takrat, ko se baterija v celoti izprazni - v tem primeru njihovim potrebam zadostijo že precej krajša polnjenja od navedenih.
|
|
+ Kako vem, katera polnilna postaja je primerna za polnjenje mojega vozila?
|
Pred uporabo polnilne postaje se je priporočljivo pozanimati o kompatibilnosti vozila in postaje. To lahko storite z ogledom podrobnosti o izbrani postaji na zemljevidu polnilnih postaj. Pri tem morate poznati tip polnilca oz. usmernika na vašem vozilu in tip vašega polnilnega kabla, ki mora ustrezati vtičnici na polnilni postaji.
Precejšnje število polnilnih postaj ima več različnih vtičnic in omogoča polnjenje tako uporabnikom s trifaznimi kot enofaznimi polnilci. Trenutno pri nas prevladujejo vozila z enofaznimi polnilci, v bodoče pa se napoveduje prihod večjega števila vozil, ki bodo omogočala trifazno polnjenje. Polnilne postaje z več vrstami vtičnic so že danes pripravljene na vse vrste uporabnikov.
Večina polnilnih postaj deluje po načelu, da uporabnik električnega vozila za polnjenje uporablja svoj lastni polnilni kabel. Izjema so hitre polnilne postaje, ki omogočajo polnjenje z enosmernim tokom - pri teh je usmernik vgrajen v postaji, polnilni kabel pa je pritrjen na strani postaje.
|
|
+ Ali lahko svoje vozilo polnim tudi na polnilnih postajah drugih ponudnikov?
|
Postaje, ki ne zahtevajo identifikacije, lahko uporabljajo vsi uporabniki, kar pa ne velja za postaje z obvezno identifikacijo. Slednje lahko trenutno uporabljajo le uporabniki, ki imajo sklenjeno pogodbo s tistim ponudnikom storitve polnjenja, ki upravlja določeno polnilno postajo. V bodoče bodo predvidoma prevladale postaje z obvezno identifikacijo uporabnika, obenem pa se bo uveljavila tudi možnost gostovanja oz. roaminga na postajah, ki jih upravljajo ponudniki, s katerimi uporabnik nima podpisane pogodbe. Tovrstno gostovanje bo omogočalo uporabnikom, da bodo z eno samo obstoječo pogodbo lahko polnili na vseh postajah po Sloveniji, če bo njihov ponudnik imel sklenjene pogodbe z upravljavci teh postaj. Trenutno potekajo pilotni projekti, ki razvijajo sistem gostovanja in uporabe polnilnih postaj drugih ponudnikov v Sloveniji, v bodoče pa bo neokrnjena elektromobilnost zagotovljena tudi z možnostjo gostovanja v tujini.
|
|
+ Kako dolgo lahko polnim svoje vozilo na javni polnilni postaji in koliko me bo to stalo?
|
Področje polnjenja električnih vozil v Sloveniji še ni v celoti urejeno z zakonskimi predpisi in regulativo, zato se standardni postopki uporabe polnilnih postaj in zaračunavanja polnjenja še niso docela razvili. Trenutno je polnjenje na javnih polnilnih postajah še brezplačno za vse uporabnike, vendar pa se bo v bodoče storitev pričela ustrezno zaračunavati.
|
|
|